KRASP

Aktualności


Apel Komisji ds. Nauki KRASP do społeczności akademickiej o propagowanie udziału w szczepieniach przeciwko COVID-19 29/12/2020

 

Apel Komisji ds. Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich do społeczności akademickiej o propagowanie udziału w szczepieniach przeciwko COVID-19

Trwająca już wiele miesięcy pandemia COVID-19 dewastuje nasze życie społeczne, zawodowe czy osobiste, przyczyniając się do śmierci tysięcy osób w sposób bezpośredni oraz pośredni, na skutek ograniczonego dostępu do opieki medycznej.

Przy braku powszechnie skutecznej terapii, mimo nadzwyczajnego wysiłku społeczeństw stosujących dystans społeczny i ograniczenia w życiu codziennym, jedynym sposobem powrotu do normalnego życia i uratowania wielu istnień ludzkich jest powszechny udział w szczepieniach przeciwko COVID-19.

Zarejestrowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) oraz Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionki przeciwko COVID-19 przeszły wszystkie wymagane etapy badań przedklinicznych i klinicznych niezbędne przy dopuszczeniu ich do stosowania.

Wykorzystywane w szczepionkach technologie oparte są o znane i stosowane wcześniej platformy. Nasilenie skutków ubocznych w badaniach nad szczepionką było niskie do średniego, a objawy po kilku dniach ustępowały. Obserwowane dolegliwości towarzyszą również innym szczepieniom, ale korzyści płynące z ochrony jaką daje szczepienie przeciwko COVID-19 są niewspółmiernie wysokie!

Jako Komisja ds. Nauki KRASP apelujemy do wszystkich osób ze społeczności naszych Uczelni o aktywne włączenie do rzetelnego przedstawiania korzyści osobistych i społecznych związanych z powszechnym poddaniem się szczepieniu przeciwko COVID-19.

Tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy tą pandemię zakończyć !

 

                                                                                                Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska
                                                                                                                       Przewodnicząca Komisji ds. Nauki KRASP

                                                                                 

wersja PDF

Wyszukiwanie zaawansowane
Oferta edukacyjna Uczelni Członkowskich KRASP

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki lub zestawienia oferty edukacyjnej. Sprawdź, jakiego rodzaju studia i jakie kierunki możesz wybrać na uczelniach zrzeszonych w KRASP.

Sprawdź ofertę

KRASP jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów - European University Association.