KRASP

Aktualności


Spotkanie z władzami i przedstawicielami brytyjskich szkół wyższych 10/02/2017

Spotkanie z władzami i przedstawicielami brytyjskich szkół wyższych

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu z władzami i przedstawicielami brytyjskich szkół wyższych (Warszawa, 27-28 września 2016 r.). Spotkanie dotyczyło przyszłej współpracy uczelni polskich i brytyjskich po decyzji Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej (tzw. Brexit).

Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich reprezentował, w imieniu przewodniczącego KRASP prof. Jana Szmidta, prof. Marek Tukiendorf, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, rektor Politechniki Opolskiej. W czasie spotkania przedstawił najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem Konferencji oraz przekazał informację o otwartości na różne formy współpracy z uczelniami brytyjskimi. Te były reprezentowane przez: prof. Davida Rae z Bishop Grosseteste University, prof. Olivera Sparagano z Coventry University, Scotta Rutherforda z Queen’s University of Belfast, prof. Davida Langleya z University of Bristol, Sandrę Booth z University of Cumbria, Simona Kerridge’a z University of Kent, prof. Ehsana Mesbahi z University of West Scotland, oraz Katę Fulop z University of Cambridge. Funkcjonowanie brytyjskiego obszaru szkolnictwa wyższego zaprezentował Dan Shah z Universities UK International.

Goście z Wielkiej Brytanii przekonywali, że planowane wyjście wspólnoty z Unii Europejskiej nie powinno w żaden sposób zakłócić już istniejącej współpracy z polskimi uczelniami, a ponadto musi być ona jeszcze bardziej intensywna. Uczelnie brytyjskie są w czołówce wykorzystania europejskich funduszy na badania.

Ambasador Jonathan Knott przekonywał, że Brexit nie musi wcale oznaczać zerwania ze współpraca naukową. „Dostałem zadanie od Pani Premier, która powiedziała, że nasze relacje (red. Wielkiej Brytanii i Polski) są dobre, a mają być znakomite. Zatem w tym kierunku zmierzajmy” – powiedział Jonathan Knott.

Przedstawiciele brytyjskich uczelni zaprezentowali obszary badawcze, na których koncentrują się ich uniwersytety, prowadzoną współpracę międzynarodową a także podejście do transferu wiedzy na rynek. Spotkanie było częścią brytyjskich działań związanych ze wsparciem polskich uczelni w prowadzeniu badań naukowych i innowacji. By stało się to możliwe planowany jest szereg spotkań bilateralnych. W ambasadzie brytyjskiej, gdzie odbywały się poszczególne prezentacje doszło także do dwustronnych spotkań pomiędzy zainteresowanymi stronami.

opr. Wojciech Najda (PO)

Wyszukiwanie zaawansowane
Oferta edukacyjna Uczelni Członkowskich KRASP

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki lub zestawienia oferty edukacyjnej. Sprawdź, jakiego rodzaju studia i jakie kierunki możesz wybrać na uczelniach zrzeszonych w KRASP.

Sprawdź ofertę

KRASP jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów - European University Association.